تاریخچه و راز موفقیت شركت سونی

پرینت
+4

زمانیکه نام سونی را می شونیم ناخدآگاه به کیفیت و نوآوری فکر میکنیم. شرکت سونی یکی از بزرگترین مجموعه‌ های رسانه‌ ای جهان واقع در میناتو توکیو است. سونی یکی از تولید کنندگان پیشرو در محصولات الکترونیک، محصولات صوتی تصویری، ارتباطات، بازی‌های ویدیویی، و فناوری اطلاعات برای بازارهای عادی و حرفه‌ای است که این شرکت را تبدیل به یکی از ثروتمندترین شرکت‌های جهانی کرده است.

بعد از جنگ جهانی دوم، آقای Masaru Ibuka همراه با آقای Akio Morita شرکت Tokyo Tsushin Kogyo  شرکت مهندسی ارتباطات دور توکیو را با هدف اولیه توسعه محصولات و تکنولوژی جهت کمک به ساختار مجدد اقتصاد ژاپن بنا نهادند

توكیو تسوشین كوكیو (نام سابق سونی) سال ۱۹۴۶ اولین محصول خود را كه یك پلوپز برقی بود طراحی كرد. در این پلوپز برنج به خوبی- نه خشك و نه خمیر- می پخت. دستگاه مذكور هیچگاه به بازار عرضه نشد.

 ابداع یك بالش الكتریكی گرم كننده اندكی موفقیت بیشتری به همراه آورد. این بالش در دوران پس از جنگ كه كمبود دستگاه های گرم كننده وجود داشت می توانست مورد استقبال قرار گیرد، اما استفاده از آن غالباً به سوختن لباس ها و پتوها می انجامید.

در ژانویه ۱۹۵۸، نام شرکت دونفره آنها SONY Corporation یا شرکت سونی مشهور شد.

اصولا نام سونی از ترکیب دو کلمه بوجود آمده است، یکی کلمهSonus  بزبان لاتین که در حقیقت ریشه اصلی کلماتی چون Sound صدا وSonic   صوتی را تشکیل می دهد و دیگری کلمه Sonny به معنی پسر کوچک است.

این کلمات بدان جهت انتخاب شدند تا نشان دهند که سونی متشکل از یک گروه مردان جوانی است که برای خلاقیت های نامحدود پیوسته دارای انرژی و شور و شوق وافری می باشند.

 بالاخره سونی توانست در سال ۱۹۵۰ با تولید اولین نوار ضبط صوت و دستگاه پخش آن در بازار ژاپن یك نقطه عطف پدید آورد. ایبوكا و موریتا در آن زمان بیش از صد كارمند داشتند، اما هنوز هم شركت آنها كوچك و كم اهمیت بود.

مدتی پس از تولید كوچك ترین رادیوی دنیا، اولین تلویزیون تمام ترانزیستوری دنیا، اولین دستگاه ضبط ویدیویی ترانزیستوری، یك سیستم تلویزیون رنگی و بسیاری ابداعات بزرگ دیگر شكل گرفتند.

از میان ابداعات مذكور شاید بتوان گفت واكمن و دستگاه های استریوی قابل حمل تا به امروز مشهورترین آنها بوده اند.

البته شكست هایی هم وجود داشته اند،  از آنجایی كه ایبوكا و موریتا مغرورتر از آن بودند كه سیستم ابداعی ویدیویی خویش موسوم به بتاماكس را در اختیار دیگران قرار دهند، سیستم VHS كه توسط رقیب اصلی یعنی شركت ماتسوشیتا اختراع شده بود در جهان به قدرت اول بدل شد.

 با این حال در مورد تكنولوژی دیسك فشرده (CD) كه توسط سونی و فیلیپس ابداع شده بود، اشتباه مذكور تكرار نشد،  امروز این نوع CD در سراسر جهان به یكی از لوازم عادی در منزل تبدیل شده است. بانیان تكنولوژی مذكور موفقیت های بزرگی را از این رهگذر به دست آورده اند.

طی دهه نود ژاپن دچار بحران عظیم شد. در این دوران پیری بر موریتا مستولی گشت و همزمان با آن تغییراتی نیز در نظراتش پدید آمد:

اگر سیستم اقتصادی ژاپن كمبودهای زیادی داشته باشد، قطعاً یكی از آنها هماهنگی كم با غرب است.

 او به كشورش توصیه كرد تا همانند غرب ساعات كار پرسنل را بكاهد و به غرب هم توصیه كرد تا همانند ژاپن انضباط (دیسیپلین) و نظم در كار را افزایش دهد.

چندی بعد موریتا دچار سكته قلبی شد و تا زمان مرگش یعنی سال ۱۹۹۹ هیچگاه از عوارض آن كاملاً رهایی نیافت. ایبوكا نیز كه طی سال های آخر عمر خود سرگرم شیوه های درمان سنتی آسیایی بود، دو سال قبل از آن فوت كرده بود.

محصولات و اختراعات سونی : 

تلویزیون رنگی تری نیترون ۱۹۶۸

واکمن شخصی استریو(۱۹۷۹

دستگاه کوچک پخش دیسک ۱۹۸۲

دوربین بتاکم (BetaCam) برای پخش های تلویزیونی ۱۹۸۲

فلاپی دیسک ۱۹۸۳

دوربین هندی کم ۱۹۸۵

مینی دیسک ۱۹۹۲

پلی استیشن ۱۹۹۴

DVD 1997

مموری استیک ۱۹۹۸

AIBO 1999

پلی استیشن ۲ ۲۰۰۰ و …

شرکت بازرگانی ایران نمایندگی رسمی محصولات صوتی و تصویری سونی در ایران را بر عهده دارد.